ویزای چین

پست شده به وسیله : علی غلامی/ 109 0

چین سرزمین باستانی، اسرار آمیز و زیبایی است که همواره برای بازدید کنندگان خارجی وماجراجو جذاب بوده است. چین به عنوان سومین کشور بزرگ جهان در شرق قاره آسیا با بیش از 1/3 میلیارد نفر جمعیت، بین ۶۲ درجه طول جغرافیایی و ۴۹ درجه عرض جغرافیایی قرار گرفته است . چین با داشتن انواع منابع، گیاهان، حیوانات، و مواد معدنی، نسل های بی شماری از مردم چین را پرورش داده است چین سرزمین باستانی و زیبایی است که همواره برای بازدید کنندگان جذاب بوده است یکی از بزرگترین گنجینه های چین ، تاریخ طولانی وغنی آن است. چین به مردمان بسیار، تاریخ کهن ، فرهنگ پر تلالو و آداب و رسوم متمایز خود مفتخر است.برای وارد شدن به کشور چین نیاز به ویزای چین می­باشد.

آژانس هواپیمایی آی سودا با بیش از دو دهه سابقه، متخصص اخذ ویزای چین با نازلترین قیمت و در کوتاهترین زمان ممکن، در خدمت هموطنان عزیز می باشد

انواع ویزای چین

ویزای انفرادی عادی چین : قیمت صدور ویزا 125 دلار و مدت زمان آن 7 روز کاری می باشد
ویزای انفرادی فوری چین : قیمت صدور ویزا 155 دلار و مدت زمان آن 5 روز کاری می باشد
ویزای شش ماهه تجاری دبل چین : قیمت صدور ویزا 510 دلار و مدت زمان آن 10 روز کاری می باشد
ویزای شش ماهه تجاری مولتی چین : قیمت صدور ویزا 910 دلار و مدت زمان آن10روز کاری می باشد
ویزای یکساله تجاری مولتی چین : قیمت صدور ویزا 1460 دلار و مدت زمان آن 10 روز کاری می باشد

حداقل تعداد نفرات برای صدور ویزای توریستی  گروهی چین 5 نفر می باشد که تاریخ دقیق ورود مسافرین به چین باید طبق بلیط آنها باشد. ضمن اینکه تمام مسافران باید با هم ورود و خروج کنند.

مدت اعتبار خروج و اقامت ویزای گروهی چین برای اعضا, با هم می باشد و مدت آن 1 ماه است. شروع این تاریخ از زمان اعلام مسافر شروع می شود

اعتبار ویزای توریستی انفرادی چین 30 روز می باشد ؛و ویزای مسافر  داخل پاسپورت درج می شود.
ویزای مولتی تجاری  6 ماهه چین  با داشتن حداقل 3 عدد ویزای تجاری صادر می شود و مدت خروج از ایران در این نوع ویزا 6 ماه از زمان صدور و مدت اقامت در کشور چین به مدت 1 ماه از زمان ورود در هر بار ورود می باشد.همچنین محدودیتی برای تعداد دفعات ورود به کشور چین برای این مسافران وجود ندارد

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای چین :
اصل پاسپورت
دو قطعه عکس رنگی 6*4 زمینه سفید تمام رخ
مشخصات کامل مسافر
تمکن مالی
بیمه نامه مسافرتی
جهت اخذ ویزای دبل چین  باید 2 ویزای قبلی و جهت اخذ ویزای 6 ماهه 3 ویزای قبلی در پاسپورت مورد استفاده قرار گرفته باشد
توجه:
مدارک ویزای خود را در طول سفر به همراه داشته باشید زیرا پلیس چین در حین ورود به کشور این مدارک را بررسی خواهند کرد
برای اخذ ویزای چین هرگز اینترنتی اقدام نفرمائید
تمکن مالی جهت اخذ ویزای گروهی چین ،مبلغ حداقل  5 میلیون تومان به ازای هر نفر و در اخذ ویزای انفرادی چین مبلغ 12 میلیون تومان مانده موجودی  به ازای هر نفر ، در صورت خانواده بودن ، می باشد

در رابطه با اخذ ویزای چین با مشاوران ما تماس بگیرید

تفاوت بین کانال قرمز و کانال سبز در چیست؟

پاسخ:  دو کانال گمرکی در چین می‌باشند. اگر شما چیزی برای اظهار کردن نداشته باشید، از کانال سبز عبور کنید، در غیراینصورت از کانال قرمز بایستی عبور کنید. زمانی که شما درباره چیزی مطمئن نیستید، کانال قرمز را انتخاب کنید

چقدر ارز آمریکا و RMB چین را می‌توانم همراه خود ببرم؟

پاسخ: 5،000 دلار آمریکا (معادل آن ارز خارجی) یا 20،000 یوان مجاز است. اگر شما بیش از این مبلغ به همراه داشته باشید، اسناد مربوطه موردنیاز بوده و بایستی آن را به گمرک چین ارائه کنید.

آیا نیازی هست که گردنبند طلای من زمانی که به چین سفر می‌کنم و در گردن من آویزان است، اظهار شود؟

پاسخ: مطابق با قوانین، اگر طلا، نقره و محصولات ساخته‌شده از آن‌ها کمتر از 50 گرم باشد (2 اونس)، آزاد می‌باشند و نیازی به اظهار کردن ندارند.

اگر وزن آن‌ها از این حد تجاوز کند، بایستی آن را اظهار کنید.

درباره مجسمه‌های طلا که من با خود به چین آورده‌ام بایستی چه کنم؟

پاسخ: همه رسیدهای مرتبط با اقلام ارزشمند، مانند جواهرات، یشم سبز، طلا و نقره، صنایع‌دستی، مصنوعات، نقاشی‌ها و خوش‌نویسی که از چین خریداری می‌کنید بایستی برای کنترل ارائه شوند.

چند عدد قوطی شیر خشک می‌توانم با خود به چین بیاورم؟

پاسخ: پودر شیر برای مصرف انسانی بدون گمرکی است و نیازمند اظهار شدن نیست. هر بازدیدکننده می‌تواند یک باکس حاوی 6 قوطی را 800 گرمی یا 24 قوطی کمتر از 800 گرم را با خود داشته باشد. برای میزان بالاتر از این محدوده، بایستی آن را اظهار کرده و مالیات پرداخت کنید. نرخ مالیات برای شیر خشک نوزاد 5 درصد است.

من با آیفون و مک بوک خودم به چین سفر کردم. آیا بایستی آن‌ها را اظهار کرده و زمان ورود به چین مالیات پرداخت کنم؟

پاسخ: اظهار و پرداخت مالیات کمرگی برای اقلام شخصی مانند تلفن، تبلت، لپ‌تاپ و دوربین دیجیتال ضرورتی ندارد، البته اگر در میزان مشخصی باشد.

اگر شما تلفن یا لپ‌تاپ با برند جدیدی همراه با بسته‌بندی و کتابچه راهنما برای دوست خود از چین خریداری کنید، بایستی آن را اظهار کرده و مالیات پرداخت کنید. آیا می‌توان اطلاعات خاصی درباره مواردی که بایستی اظهار شوند را به دست آورد؟

پاسخ: اقلام زیر بایستی مطابق با حقوق گمرکی در چین اظهار شوند

اظهارنامه گمرکی زمانی که وارد چین می‌شوید:

1. هر قلم جنسی که ارزش آن بیش از 2،000 یوان باشد

 1. بیش از 400 سیگارت یا 100 سیگار
  3. ارز خارجی بیش از 5،000 دلار آمریکا یا معادل آن، یا 20،000 یوان
 2. حیوانات یا محصولات حیوانی، میکروارگانیسم‌ها، محصولات بیولوژیکی، بافت انسانی، خون و محصولات خونی
 3. دستگاه گیرنده فرستنده، ابزار ارتباطات مخابراتی
  6. هر جنس ممنوعه و محدود مطابق با قوانین جمهوری خلق چین
  7. چمدانی که بایستی به‌صورت جداگانه حمل شود
  8. محموله، نمونه‌های تجاری، اقلام تبلیغاتی اقلام زیر بایستی مطابق بافرم اظهارنامه گمرکی چین زمان خروج از کشور اظهار شوند
  9. طلا، نقره و سایر اقلام ارزشمند
  10. اقلام فرهنگی، حیوانات و گیاهان در معرض خطر انقراض علاوه بر محصولات آن‌ها، گونه‌ها و منابع بیولوژیکی
  11. محموله، نمونه‌های تجاری، اقلام تبلیغاتی

اگر من اقلامی را که بایستی اظهار کنم، اظهار نکنم با مجازاتی مواجه خواهم شد؟

پاسخ: بله گمرک چین می‌تواند قوانین سختی را اعمال کند. اطلاعات تفصیلی در خصوص انواع اجناسی وجود دارد که بایستی به‌صورت اظهارنامه گمرکی بیان شوند. این اظهارنامه به‌دقت بررسی‌شده و بایستی اطمینان حاصل کنید که دقیق و صحیح پرشده باشد.

نکته: اظهارنامه گمرکی یک‌روند کاملاً سخت و دشوار است. ما قویاً توصیه می‌کنیم که مسافران خارجی اگر می‌خواهند که با مشکلی مواجه نشوند، قبل از سفر اطلاعات کافی را کسب کنند. بایستی با آژانس مسافرتی خود مشورت کرده یا از دفتر اظهارنامه گمرکی در فرودگاه درخواست کمک کنید.

ویزای ارمنستان

پست شده به وسیله : علی غلامی/ 117 0

اخذ ویزای آذربایجان

آذربایجان بزرگترین کشور قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای جنوب غربی و در کنار دریای خزر است. پایتخت آن باکو است. کشورهای ایران در جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان در شمال غربی و روسیه در شمال، همسایگان جمهوری آذربایجان محسوب می‌شوند؛ همچنین این کشور دارای مرز آبی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کنارهٔ دریای خزر است. جمعیت آذربایجان در سال ۲۰۱۲ حدود ۹.۱۲۵ میلیون نفر بوده‌ است. بزرگترین کشور قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای جنوب غربی و در کنار دریای خزر است. پایتخت آن باکو است. کشورهای ایران در جنوب، ارمنستان و ترکیه در غرب، گرجستان در شمال غربی و روسیه در شمال، همسایگان جمهوری آذربایجان محسوب می‌شوند؛ همچنین این کشور دارای مرز آبی با کشورهای ترکمنستان و قزاقستان در کنارهٔ دریای خزر است. جمعیت آذربایجان در سال ۲۰۱۲ حدود ۹.۱۲۵ میلیون نفر بوده‌ است. جمهوری دمکراتیک آذربایجان که در ۱۹۱۸ تاسیس شد، در ۱۹۲۰ به اتحاد شوروی ضمیمه شد آذربایجان در ۱۹۹۱ استقلال خود را بازیافت.

آژانس هواپیمایی آی­سودا زرین با بیش از دو دهه سابقه، متخصص اخذ ویزای آذربایجان با نازلترین قیمت و در کوتاهترین زمان ممکن، در خدمت هموطنان عزیز می باشد

انواع ویزای آذربایجان

ویزای 1 ماهه عادی :  قیمت صدور ویزا 45 دلار و مدت زمان آن 2 روز کاری می باشد
 ویزای 1 ماهه الکترونیک عادی :  قیمت صدور ویزا 30 دلار و مدت زمان آن 4 روز کاری می باشد
ویزای 1ماهه الکترونیک فوری :  قیمت صدور ویزا  75 دلار و مدت زمان آن 3 ساعت کاری می باشد

این نوع ویزا 3 ماه اعتبار دارد و یکماه اقامت مسافر بعد از ورود به کشور آذربایجان در صورت اقامت بیش از 3 ماه , حداکثر ظرف 72 ساعت باید ا ز طریق  دفاتر آسان  خدمت یا از طریق اینترنت اقامت خود را ریجستر نماید در غیر این صورت در هنگام  خروج از  کشور آذربایجان با مشکل مواجه خواهد شد. این ویزا 90 روز اعتبار دارد و در این 90 روز مسافر میتواند 2 بار ورود کند و مجموع تعداد روزهای اقامت مسافر نباید بیشتر از 30 روز بشود. ویزای 3 ماهه بصورت یکبار ورود و 2 بار ورود صادر میشود و مسافر میتواند 3 ماه از زمان صدور ویزا در کشور آذربایجان اقامت داشته باشد

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای آذربایجان :
اصل پاسپورت
یک قطعه عکس رنگی 

مهمترین راه های پیشگیری از کرونا در سفر

پست شده به وسیله : علی غلامی/ 118 0

سفر فعالیتی لذت بخش و روح افزاست که ما را برای مدت کوتاهی از روزمرگی های زندگی دور می‌کند. اغلب ما، زمانی به ارزش سفر در زندگی پی بردیم، که در دوران سخت کرونا مجبور بودیم از هر نوع سفری، چه کاری و چه تفریحی خودداری کنیم، اگرچه کرونا هنوز تمام نشده، اما سفر برای افراد زیادی در جامعه غیر قابل اجتناب است.در این مطلب ما به شما می گوئیم که چگونه سفری ایمن و بدون نگرانی را در محدودیت های سفرهای داخلی و خارجی در در کرونا داشته باشید. با راه های پیشگیری از کرونا در سفر ، آشنا شوید. پس از هر چیز، درباره ویروس کرونا، باید بدانیم.

سفر فعالیتی لذت بخش و روح افزاست که ما را برای مدت کوتاهی از روزمرگی های زندگی دور می‌کند. اغلب ما، زمانی به ارزش سفر در زندگی پی بردیم، که در دوران سخت کرونا مجبور بودیم از هر نوع سفری، چه کاری و چه تفریحی خودداری کنیم، اگرچه کرونا هنوز تمام نشده، اما سفر برای افراد زیادی در جامعه غیر قابل اجتناب است.در این مطلب ما به شما می گوئیم که چگونه سفری ایمن و بدون نگرانی را در محدودیت های سفرهای داخلی و خارجی در در کرونا داشته باشید. با راه های پیشگیری از کرونا در سفر ، آشنا شوید. پس از هر چیز، درباره ویروس کرونا، باید بدانیم.

بیماری کرونا در سفر
امکان ندارد در این دوران به سفر برویم و خیالمان از بابت ویروس کرونا در سفر آسوده باشد. ویروس کرونا یا کووید 19 در واقع یک نوع ویروس دست ساز است که بیماری حاد تنفسی را ایجاد می کند. این ویروس که پس از ورود به دستگاه تنفسی، به داخل سلول‌های ریه نفوذ می‌کند و با تکثیر در آنجا، موجب تخریب سلول‌های ریه می‌شود.

علائمی همچون تب و لرز، سرفه، اسهال، استفراغ، تنگی نفس، گلودرد و سردرد، همانند یک زنگ هشدار، احتمال ابتلا به ویروس کرونا را به شما گوشزد می‌کنند که در صورت مشاهده هریک از این علائم حتما در اسرع وقت، به مراکز درمانی مراجعه کنید. بیش از حد ترس به دل خود راه ندهید و با نگرانی‌های وسواس گونه زندگی را به کام خود و خانواده‌تان تلخ نکنید. اگرچه ویروس کرونا به شدت واگیردار است اما همیشه به مرگ ختم نمی‌شود.

ویروس کرونا برای کدام گروههای سنی خطرناک تر است؟
افراد پیر و سالخورده.
افرادی که بیماری زمینه‌ای خاصی مانند فشار خون و دیابت دارند.
بیماران مبتلا به بیماری‌های تنفسی و ریوی مانند آسم.
بیماران دارای نقص در سیستم ایمنی
بیماران خاص.
اما توجه داشته باشید که مرگ‌ومیرها در چند ماه گذشته نشان داده است که حتی گروه‌های کم‌خطر هم به‌طور کامل در امان نیستند و بهتر است تمام گروه‌ها پروتکل‌ها بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند.

چه غذاهایی پیش از سفر برای پیشگیری از کرونا استفاده کنیم؟

غذاهایی که باعث افزایش ایمنی بدن می شوند باید حداقل یک هفته قبل از سفر، استفاده شوند تا سطح ایمنی بدن بالا برود و مقاومت بدن در برابر ویروس کرونا، افزایش یابد.

 • مواد غذایی حاوی ویتامین  C
 • مواد غذایی حاوی ویتامین‌های گروه  B
 • ویتامین D 3
 • مواد غذایی حاوی ویتامین  E
 • نوشیدنی های گیاهی توصیه شده در طب سنتی

آیا در زمان کرونا می توانیم به سفر برویم؟

با توجه به شرایط بسیار خطرناک شیوع کرونا، اگر واقعا کار و مشغله شما با مسافرت به شهرهای مختلف گره خورده و هیچ چاره‌ای جز انجام مسافرت ندارید، با رعایت کامل نکات بهداشتی می‌توانید به سفر بروید و به کارهای خودتان رسیدگی کنید. اما اگر صرفا جهت پر شدن اوقات فراغت خودتان قصد سفر دارید، بهتر است کمی دست نگه دارید و در خانه بمانید تا شرایط به حالت عادی خود بازگردد.

اگر علائم کرونا داشتیم چه کار کنیم ؟
در صورتی که علائم بیماری کرونا را در خودتان احساس کردید، توصیه می کنیم از هر گونه سفرکردن جدا خوداری کنید و حتما در اسرع وقت به مراکز درمانی مراجعه کنید. می‌توانید مراکز درمانی هرشهر که به پذیرش بیماران کرونا اختصاص پیدا کرده‌اند را با یک جستجوی ساده اینترنتی پیدا کنید.

پروتکل های بهداشتی در سفرهای خارجی چگونه است؟
هر کشور، پروتکل های مخصوص به خود را دارد. اما همه کشورها، پیش از ورود مسافرین باید برگه سلامتی که مسافرین به تازگی تست کرونا داده اند را چک کنند. اگر مسافری علائم کرونا را داشته باشد، تا 14 روز در مراکز مشخص شده، قرنطینه می شوند.

پیشگیری از کرونا در سفر
توصیه ما به شما این است که حتی‌الامکان برنامه‌های سفر خودتان را به تعویق بیندازید. اما اگر به هردلیلی قصد مسافرت داشتید و برای سفر آماده می‌شوید، خوب است که توصیه‌های زیر را برای جلوگیری از بروز کرونا و پیشگیری از این بیماری به کار ببندید.

پروتکل های بهداشتی در سفرهای خارجی چگونه است؟
هر کشور، پروتکل های مخصوص به خود را دارد. اما همه کشورها، پیش از ورود مسافرین باید برگه سلامتی که مسافرین به تازگی تست کرونا داده اند را چک کنند. اگر مسافری علائم کرونا را داشته باشد، تا 14 روز در مراکز مشخص شده، قرنطینه می شوند.

پیشگیری از کرونا در سفر
توصیه ما به شما این است که حتی‌الامکان برنامه‌های سفر خودتان را به تعویق بیندازید. اما اگر به هردلیلی قصد مسافرت داشتید و برای سفر آماده می‌شوید، خوب است که توصیه‌های زیر را برای جلوگیری از بروز کرونا و پیشگیری از این بیماری به کار ببندید.

اولین اقدام مهم در سفر
با توجه به این نکته مهم که هر چه قدر در مکان‌های عمومی کمتر حضور داشته باشید احتمال سرایت ویروس به شما کمتر می‌باشد، از این جهت پیشنهاد می کنیم تا در محیط امن خانه از سایت‌های آنلاین اقدام به خرید بلیط اتوبوس، قطار و هواپیما کنید.

دومین اقدام مهم در سفر
بهتر است به هنگام سفر برای پیشگیری از ویروس کرونا موارد زیر را در چمدان خود بگنجانید: ماسک- داروهای تب بر- اسپری الکل- ژل شست و شو- دستمال کاغذی- تب سنج و داروهایی که در حال حاضر استفاده می کنید.

سفر زمینی(اتوبوس،قطار)
سفر با اتوبوس و قطار در شرایطی می‌تواند خطرناک باشد که شما در فاصله‌ای‌ کمتر از ۲ متر از دیگران نشسته یا ایستاده‌اید. در این شرایط، احتمال آلوده‌شدن به کرونا زیاد است. بنابراین پیشگیری از کرونا در سفر با اتوبوس یا قطار، بدون درنظرگرفتن فاصله استاندارد و رعایت تمام نکات بهداشتی غیرممکن است.

سفر هوایی
اصولا به ‌دلیل نوع چرخش هوا در پروازها، ویروس و میکرب به ‌راحتی پخش نمی‌شوند و به ‌نوعی در هواپیماها فیلتر می‌شوند. با وجود این، حفظ فاصله در پروازهای شلوغ دشوار است و مسافران در فاصله کمتر از ۲متری هم می‌نشینند. این امر می‌تواند خطر شیوع کرونا را افزایش دهد .علاوه بر این، نحوه رسیدن به فرودگاه، روش‌های حمل‌ونقل بار و پیمودن مسیر ورودی تا لحظه سوارشدن به هواپیما را هم باید در نظر بگیرید؛ چون همگی عامل مستعدی برای آلوده‌شدن فرد به کرونا است.

اصول بهداشتی در رستوران های بین راهی
هم در شرایط کرونا و هم در مواقع عادی، بهترین و سالم‌ترین غذاها همواره غذاهای خانگی هستند؛ چرا که در محیطی بهداشتی و کنترل شده طبخ می‌شوند، اما در سفرها همواره محدودیت‌های زیادی وجود دارد که افراد را مجبور می‌کند به رستوران‌های بین‌راهی مراجعه کنند. اگر مجبور به استفاده از چنین شرایطی شدید، رعایت چند نکته بهداشتی را به شما توصیه می کنیم: کرونا

شستن دست‌ها با آب و صابون آن هم به طور مرتب در رستوران- رعایت فاصله گذاری اجتماعی تا 2 متر- زدن ماسک قبل و بعد از صرف غذا- استفاده از الکل در صورت لمس اشیاء- سفارش غذاهای بسته بندی شده- اطمینان پیدا کردن از رعایت اصول بهداشتی توسط کارکنان رستوران-دوری کردن از اشخاصی با علائم سرماخوردگی یا کرونا-به همراه داشتن دستمال کاغذی و ماسک اضافه و الکل یا ژل ضدعفونی کننده در رستوران.

نکات مهمی در خصوص استفاده از آب آشامیدنی،دریاها، رودخانه ها، استخرها و …
توصیه می کنیم در هنگام سفر آب معدنی را، آب آشامیدنی خود قرار دهید. و از نوشیدن آب‌هایی که منبع مشخصی ندارند پرهیز کنید. لازم است بدانید نوشیدن آب کافی باعث دفع ویروس کرونا از بدن می‌شود، پس نوشیدن آب را فراموش نکنید. اگر به مکانی سفر‌ می‌کنید که دریا و ساحل دارد بهتر است برای اطمینان از شنا کردن در آب صرف نظر کنید. همچنین در آب‌های آزاد برای شستن مواد غذایی مانند میوه و سبزی خودداری کنید.

چگونه بدون نگرانی از ویروس کرونا سفر کنیم؟
جهت جلوگیری از ابتلا به کرونا در سفر ، فاصله گذاری اجتماعی بسیار مهم است اما مهم‌تر از آن این است که شما در انجام این کار هوشمندانه عمل کنید و حواستان کاملا نسبت به افرادی که در محیط هستند، جمع باشد. شستن دست‌ها به دفعات زیاد و هر بار 20 ثانیه در طول شبانه روز، استفاده از ماسک مناسب در تمامی مکان‌های عمومی و عدم لمس چشم‌ها، دهان و بینی و همچنین به همراه داشتن ژل ضدعفونی کننده و پد الکلی مهمترین اصولی هستند که برای مقابله با ویروس کرونا چه هنگام خرید بلیط هواپیما و انجام مسافرت و چه در هر موقعیت دیگری باید رعایت کرد.

در پایان این نکته مهم را متذکر می شویم که سفر یکی از عوامل اصلی در بالارفتن سرعت شیوع ویروس کرونا است. با وجود این شرایط خطرناک، باید از سفر کردن جدا خودداری کنیم؛ به طور کلی این مطلب برای آگاهی کسانی بود که به‌دنبال روش‌های پیشگیری از کرونا در سفر ضروری یا کاری هستند. با رعایت تمام نکات بیان شده، تا حدود زیادی می‌توانید سلامتی خود و اطرافیانتان را تضمین کنید.

بهشتی به نام دریاچه چورت

پست شده به وسیله : علی غلامی/ 107 0

با سر سبز شدن و زنده شدن دوباره طبیعت در فصل بهار جنگل ها و مراتع اطراف دریاچه چورِت که یکی از مناطق بکر بخش چهار دانگه شهرستان ساری میباشد، زیبایی های طبیعت این منطقه از استان مازندران را دو چندان کرده است.

با سر سبز شدن و زنده شدن دوباره طبیعت در فصل بهار جنگل ها و مراتع اطراف دریاچه چورِت که یکی از مناطق بکر بخش چهار دانگه شهرستان ساری میباشد، زیبایی های طبیعت این منطقه از استان مازندران را دو چندان کرده است.

دریاچهٔ میانشه یا دریاچهٔ چورت (خواهرخواندهٔ دریای خزر) در فاصلهٔ ۱۰ کیلومتری روستای چورت حد فاصل ساری تا کیاسر در استان مازندران ایران قرار دارد. این دریاچه، در ۳۵۰ کیلومتری تهران در جنگل‌های بکر روستای چورت در بخش چهاردانگه شهرستان ساری واقع در ۵۰ کیلومتری جنوب این شهر است. وسعت این دریاچه حدود ۲٫۵ هکتار است. این دریاچه به دلیل نزدیکی به روستای چورت، دریاچه چورت هم نامیده می‌شود.

این دریاچه در سال ۱۳۱۸ خورشیدی بر اثر زمین‌لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه‌ای که در کنار دریاچه قرار دارد، بوجود آمده‌است. هنگام کاهش آب، پدیدار شدن باقیمانده درخت‌هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده‌اند منظرهٔ ویژه‌ای را ایجاد می‌کند. این دریاچه در شکاف دره‌ای با شیب زیاد قرار گرفته و دور تا دور دریاچه را پوشش‌های جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته‌است. شکل هندسی دریاچه به شکل بیضی کشیده بوده و ژرفای آن با توجه به میزان بارش‌های فصلی متغیر است. ماهی‌های موجود در دریاچه توسط افراد محلی به دریاچه انداخته شده‌است.

این دریاچه نیز مانند حوضچه‌سار پله‌ای باداب سورت در بخش چهاردانگه قرار دارد.

پل ورسک و سه خط طلا

پست شده به وسیله : علی غلامی/ 122 0

پل ورسک در دره ورسک در روستای ورسک، واقع در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر زیرآب و ۸۵ کیلومتری شهر قائمشهر در محور فیروزکوه و در مسیر راه آهن شمال قرار دارد. پل ورسک از شاهکارهای مهندسی زمان خویش به حساب می آمده است.

پل ورسک در دره ورسک در روستای ورسک، واقع در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر زیرآب و ۸۵ کیلومتری شهر قائمشهر در محور فیروزکوه و در مسیر راه آهن شمال قرار دارد. پل ورسک از شاهکارهای مهندسی زمان خویش به حساب می آمده است. این پل در زمان حکومت رضاشاه در ایران توسط آلمانی‌ها به رهبری سرمهندس اتریشی خود یعنی والتر اینگر ساخته شد. حجم پل ورسک که دارای ۶۶ متر دهانه قوسی اصلی و ۱۱۰ متر ارتفاع از ته دره است، جمعاً ۴۵۰۰ مترمکعب است. طول کلی پل ۸۶ متر است. عظمت این پل که در واقع دو کوه عظیم و سخت را به یکدیگر اتصال می دهد ستودنی است. این پل راه ارتباطی راه آهن سراسری شمال جنوب بوده که با شگفتی تمام و با ابزار آلات بسیار ساده مانند دینامیت و دریل دستی ساخته شده بود و در ساخت آن از هیچ سازه فلزی استفاده نشده است. این پل در دوران جنگ جهانی دوم پل پیروزی نامیده می‌شد.

امروزه پل ورسک علاوه بر اهمیت ویژه در صنعت حمل و نقل، از جاذبه‌های سیاحتی کشور نیز محسوب می‌شود. پل ورسک در شمار مهم‌ترین آثار فنی مهندسی راه آهن شمال ایران محسوب می‌شود و با شماره 1543 به ثبت ملی رسیده است. قطارهای مسافری تهران ـ ساری و تهران ـ گرگان پس از گذشت بیش از ۷۰ سال هر روز ۴ بار از روی آن می‌گذرد. قطارهای باری و سوختی نیز از روی آن می‌گذرند.
سه خط طلا :

اصطلاح سه خط طلای راه‌آهن شمال مربوط به دره ای در سه کیلومتری بعد از پل ورسک و بعد از روستای ورسک به سمت گدوک در ارتفاعات شرق جاده تهران – شمال مشاهده می‌باشد. طراحی این خطوط به جهت کم کردن شیب و افزایش ضریب قدرت لوکوموتیوها در نظر گرفته شده است که برای ایرانیان ارزشی به مراتب بیشتر از طلا دارد. از این رو به این سه حط راه آهن که بالای یکدیگر قرار دارند به اصطلاح سه خط طلا می گویند.

کوه سهند

پست شده به وسیله : علی غلامی/ 101 0

رشته کوه سهند به عنوان عروس کوهستانهای ایران مشهور است . دامنه های سر سبز و چشمه های روان آن بسیار دل نواز هستند . این رشته کوه در شمال مراغه واقع بوده و بلندترین قله آن جام نام دارد . سهند و جام دو قله به هم چسبیده این رشته کوه می باشند.چشمه ای در قله این کوه وجود دارد که تقد س خاصی برای آن قائلند

سهند نام قله‌ای در شمال شهرمراغه واقع در استان آذربایجان شرقی ایران است.

مشخصات کوه : ارتفاع : ۳۷۰۷ متر مکان : شمال غربی ایران ارتفاع نسبی : ۱۸۲۶ متر گونه : آتشفشانی مطبق

آخرین فوران : ناآشکار، احتمالا دوران هولوسن

رشته کوه سهند به عنوان عروس کوهستانهای ایران مشهور است . دامنه های سر سبز و چشمه های روان آن بسیار دل نواز هستند . این رشته کوه در شمال مراغه واقع بوده و بلندترین قله آن جام نام دارد . سهند و جام دو قله به هم چسبیده این رشته کوه می باشند.چشمه ای در قله این کوه وجود دارد که تقد س خاصی برای آن قائلند

سهند در باورهای آیینی اسطوره شناسی جایگاه برجسته‌ای دارد، به نظر برخی از محققان كوه سهند همان كوه اسنوند است كه در اوستا آمده و زرتشت در آنجا با الهه آبها گفتگو كرده است. سهند رشته‌ای از جبال البرز است كه در شمال مراغه و از غرب به شرق كشیده شده و بلندترین قله آن 3710 متر ارتفاع دارد.
این كوه همواره محلی مناسب و سرسبز برای گردش و تفریح مردم شهرهای آذربایجان شرقی و غربی و گردشگران و مسافران این شهرها به ویژه شهرستان مراغه است.

آشنایی با یکی از زیباترین باغ های تاریخی ایران

پست شده به وسیله : علی غلامی/ 114 1

باغ شاهزاده یا باغ شازده زیباترین باغ تاریخی ایران محسوب می‌شود. این باغ در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان و حوالی شهر کرمان و در دامنه کوه‌های تیگران واقع شده و مربوط به اواخر دوره قاجاریه می‌باشد. باغ شاهزاده به گونه‌ای استقرار یافته که حداکثر استفاده از مناظر بدیع داخلی را به صورت زیر امکان پذیر می‌سازد: در بدو ورود، به ویژه در طبقه فوقانی سردر خانه به غیر از دیدها و مناظر بیرونی باغ، منظره چهارباغ و در جهت عکس آن منظره کوه را امکان پذیر می‌سازد.

باغ شاهزاده یا باغ شازده زیباترین باغ تاریخی ایران محسوب می‌شود. این باغ در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان و حوالی شهر کرمان و در دامنه کوه‌های تیگران واقع شده و مربوط به اواخر دوره قاجاریه می‌باشد. باغ شاهزاده به گونه‌ای استقرار یافته که حداکثر استفاده از مناظر بدیع داخلی را به صورت زیر امکان پذیر می‌سازد: در بدو ورود، به ویژه در طبقه فوقانی سردر خانه به غیر از دیدها و مناظر بیرونی باغ، منظره چهارباغ و در جهت عکس آن منظره کوه را امکان پذیر می‌سازد. این مناظر عمده یعنی رؤیت حرکت آب، حوض ها و آبشارها هرکدام به نوبه خود تأکیدی بر محورهای عمود بر محور اصلی دارند و توأم با نظام گیاهی مناظر بدیع داخلی را ارائه می‌دهند.

این باغ ابتدا به دستور محمد حسن خان سردار ایروانی حاکم وقت کرمان ساخته شد و بنای درون آن بعداً توسط عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم کرمان طی یازده سال حکمرانی وی (۱۲۹۸ ه . ق تا ۱۳۰۹ ه. ق) ساخته شد و با مرگ وی نیز بنای آن نیمه تمام رها شد. گفته می‌شود وقتی خبر پپ ناگهانی حاکم را به ماهان می‌برند، بنّایی که مشغول تکمیل سردر ساختمان بود تغار گچی را که در دست داشته محکم به دیوار کوبیده و کار را رها کرده و فرار نموده است. به همین علت جاهای خالی کاشی‌ها را بر سردر ورودی می‌توان دید. تاریخ بنای باغ ۱۲۷۶خورشیدی است.

هر ساله گردشگران از این باغ زیبای ایرانی بازدید می‌کنند و از زیبایی و طراوت آن لذت می‌برند. باغ شاهزاده در تاریخ سی ام تیرماه ۱۳۹۰ به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.